مدلسازی ارزیابی چرخه عمر در صنعت ساخت‌وساز

(2 امتیاز)
120,000 تومان

توضیحات کلی

ارزیابی چرخه حیاتی یا LCA که تحت عنوان آنالیز چرخه حیاتی، تعادل اکولوژیک و همچنین آنالیز گهواره تا گور خوانده می‌شود، روشی است که برای ارزیابی تأثيرات زیست‌محیطی همراه با تمامی مراحل گوناگون زندگی محصول استفاده می‌شود (از استخراج مواد خام تا فرآوری مواد، تولید، توزیع، کاربرد، نگهداری و تعمیر و همچنین دفع و بازیافت). رویکرد LCA می‌تواند به اجتناب از ارائه دیدگاه‌های محدود و نامحدود در رابطه با نگرانی‌های زیست‌محیطی به صورت زیر کمک کند:

-         توجه به مسائل مربوط به انرژی‌های مرتبط و همچنین نهاده‌های ماده و رهاسازی زیست‌محیطی.

-         ارزیابی تأثيرات بالقوه همراه با نهاده‌های مشخص شده و رهاسازی آن‌ها.

-         تفسیر نتایج برای کمک به اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر.


اهداف LCA مقایسه محدوده کاملی از تأثيرات زیست‌محیطی مرتبط با محصولات و خدمات و کمّی‌سازی تمامی نهاده‌ها و خروجی‌های جریان مواد و ارزیابی این مسئله است که چگونه جریان این مواد می‌تواند بر محیط، تأثير بگذارد.

این دوره شامل  4 جلسه آموزشی است و در جلسه سوم یک مدل عینی به صورت کامل معرفی و فرموله سازی می شود. در جلسه چهارم، مدل مذکور در Excel مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد و متدولوژی مدلسازی و ارزیابی LCA در مورد یک مصالح ساختمانی آموزش داده می شود. ضمناً جزوه آموزشی مربوطه در قالب فایل های pdf همچنین فایل های محاسباتی اکسل این پروژه، پیوست می باشند تا مخاطبان بتوانند فایل های آموزشی مذکور را الگوی مدلسازی پروژه خود قرار بدهند.

ویدئو دمو

مدرس دوره

دکتر میلاد قنبری

دکتر میلاد قنبری دارای مدرک دکتری مهندسی عمران، گرایش مهندسی و مدیریت ساخت می‌باشند و عضو هیات علمی دانشگاه تهران شرق هستند. ایشان مؤلف چندین کتاب آموزشی تخصصی مهندسی عمران هستند و هم‌چنین دارای مقالات تخصصی متعددی در حوزه‌های پژوهشی مدیریت ساخت می‌باشند.

سرفصل محتوا

کاربرد LCA  و عناوین تحقیقات مرتبط
توسعه پایدار-پیمان کیوتو
توسعه پایدار-مدیریت پسماند
ارزیابی چرخه عمر
انواع LCA
نمونه 1- مدلسازی گهواره تا گور
شماتیک مدل چرخه عمر ساختمان مورد مطالعه
نمونه 2- مدلسازی شبیه‌سازی انرژی
تابع مدلسازی
نمونه 3- انرژی نهفته (EE)
فرموله سازی
نمونه 4- مدلسازی چرخه عمر سنگدانه
پایگاه داده
موجودی چرخه حیات
فرموله سازی LCA
فرموله سازی بهینه سازی
برنامه سازی و اجرای مدل
تجزیه و تحلیل نتایج ارزیابی
آنالیز حساسیت