مبانی اقتصاد مهندسی (Engineering Economy)

(2 امتیاز)
80,000 تومان

توضیحات کلی


توضیحات کلی در مورد این دوره و نرم افزار مربوطه:
اقتصاد مهندسی از شاخه‌های علم اقتصاد است و از روش‌های تحلیلی که در برآورد هزینه و تعیین ارزش سیستم‌ها، فراورده‌ها و خدمات به کار می‌روند، گفتگو می‌کند. موفقیت در حل مسائل مهندسی غالباً به توانایی و بررسی هر دو عامل اقتصادی و فنی وابسته ‌است. مهندسان باید مسئولیت تفسیر اقتصادی کار خود را، خود بر عهده گیرند. برای بر قرار کردن ارتباط بین جنبه‌های فنی و اقتصادی کارهای مهندسی، تسلط یافتن مهندسان بر مفاهیم بنیانی تحلیل‌های اقتصادی لازم است. ساده‌ترین ابزار عملیاتی نمودن تحلیل‌های اقتصادی، اکسل می باشد.

 کاربرد این دوره چیست؟ مخاطبان این دوره چه کسانی هستند؟ چه کمکی به مخاطبان می‌کند؟
اقتصاد مهندسی، مجموعه تکنیک‌هایی است که فرایند مقایسه بین گزینه‌های قابل انتخاب را بر پایه اصولی اقتصادی، ساده‌سازی می‌کند. اقتصاد مهندسی در واقع ابزاری برای انتخاب بهترین یا به عبارتی مقرون به صرفه‌ترین گزینه از میان گزینه‌های پیش روی مهندسین است. به عبارت دیگر، اقتصاد مهندسی، ابزار اصلی تصمیم‌گیری مهندسین در پروژه‌هاست. مباحث علمی و فنّی مطرح شده در طول دوره‌های تحصیلیِ رشته‌های مهندسی، گزینه‌های مختلفی را برای انجام امورِ محوّل شده به مهندسین، پیش روی آن‌ها گذارده که همگی به لحاظ فنّی و مهندسی قابل اجرا هستند. امّا، این اقتصاد مهندسی است که مشخص می‌کند از میان گزینه‌های مختلفِ قابل اجرا از لحاظ فنّی، کدام یک به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر بوده و کدام یک فاقد توجیه اقتصادی است.

  این دوره برای چه کسانی مناسب نیست؟
 نیاز به اقتصاد مهندسی از زمانی احساس شد که مهندسین به تجزیه و تحلیل اقتصادیِ تصمیمات مربوط به پروژه‌های مهندسی روی آوردند. اقتصاد مهندسی در حقیقت، قلب تپنده فرایند تصمیم‌گیری است. لذا برای تمامی ارزیابی های مالی، مناسب است. این دوره، ساده ترین مباحث اقتصادی پایه و بنیادی را مطرح می‌کند؛ در واقع دوره آموزشی مذکور، پیش نیاز سایر دوره‌های مدیریت مالی و مباحث تکمیلی و پیشرفته است. بنابراین، آموزش مبانی اقتصاد مهندسی و ارزیابی اقتصادی، برای تمامی افراد جامعه، کاربرد عملی دارد.

این دوره آموزشی شامل 8 جلسه می‌باشد.


ویدئو دمو

مدرس دوره

دکتر میلاد قنبری

دکتر میلاد قنبری دارای مدرک دکتری مهندسی عمران، گرایش مهندسی و مدیریت ساخت می‌باشند و عضو هیات علمی دانشگاه تهران شرق هستند. ایشان مؤلف چندین کتاب آموزشی تخصصی مهندسی عمران هستند و هم‌چنین دارای مقالات تخصصی متعددی در حوزه‌های پژوهشی مدیریت ساخت می‌باشند.

سرفصل محتوا

 تصمیم گیری
مفاهیم اقتصاد مهندسی
فاکتورهای اقتصاد مهندسی و کاربرد آن‌ها
فرآیند مالی
تکنیک‌های ارزیابی اقتصادی
روش ارزش فعلی
روش ارزش یکنواخت سالیانه
روش نرخ بازگشت سرمایه
روش تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری اضافی
روش نسبت منافع به مخارج
استهلاک
مالیات
مباحث تکمیلی